Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Wyszukiwarka

Kategorie w sklepie

Gry Książki Podręczniki
Masoneria Polska 2020

Ostatnie lata polskiego Wilna

Barwny życiorys Wilna

Informacje o produkcie

Grzesiuk. Król życia

Wydano:2017-01-31
ISBN:978-83-8097-037-3
EAN:9788380970373
Autor:Janiszewski Bartosz
Wydawca:PRÓSZYŃSKI I S-KA
Kategoria:BIOGRAFIE
Oprawa:Twarda
ocena: 5/5
zobacz opinie
cena: 34,00 zł
Sugerowana cena: 42,00 zł


Grzesiuk. Król życia


Doczekaliśmy się biografii legendarnego Stanisława Grzesiuka , który w swoich trzech autobiograficznych wspomnieniach utrwalił obraz przedwojennej Warszawy ,Warszawy lat okupacji , życia w obozie koncentracyjnym i powrocie do zniszczonej stolicy a właściwie jej fragmentu warszawskiego Czerniakowa. Stworzył obraz swoistej subkultury , rządzącej się swoimi prawami, ze specyficznymi zwyczajami ale ściśle przestrzegającej twardych zasad życia we wspólnocie Czerniakowa , stąd określenia takie jak charakterni, sztywniaki .

Grzesiuk dzięki talentowi muzycznemu stał się bardem Warszawy , żywą legendą .

Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę.
Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce Boso, ale w ostrogach ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.
To książka o człowieku, który nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia. Tak samo żył, niezależnie od tego jak mocno los akurat go poniewierał. Na biednym przedwojennym Czerniakowie, w piekielnych obozach koncentracyjnych, w sanatoriach i szpitalach dla gruźlików – wszędzie był królem życia.
Autor dotarł do bliskich Stanisława Grzesiuka, odnalazł niepublikowane nigdzie do tej pory opowiadania i teksty barda Warszawy.
Po latach, wbrew utartym już faktom i opowieściom, poznajemy prawdziwą opowieść o człowieku, który tak kochał życie, że nikomu nie chciał go oddać.

– Jaki jest wasz stosunek do tematu: kobiety, wino i śpiew? – zapytał.
– Po warszawsku to się mówi: dziwki, wódka i gramofon – odpowiedziałem. – A mój stosunek do nich jest szaleńczy, namiętny i bardzo otwarty.
Fragment książkiTwoje imię
Komentarz
Ocena
2017-02-03 09:01:16 Władek 5
Nie myślałem , że po tylu latach wrócę do Grzesiuka. Czytając pierwszy raz , jako młody chłopak wychowany na Czerniakowie , pewne wartości jakie przekazał Grzesiuk odczytałem jako soje i tak jest przez całe życie . Zrozumiałem co znaczy lokalny patriotyzm i chociaż za moich czasów nie było już pojęcia m" ferajna " , to te zasady obowiązują na zawsze . Dzisiaj odczytuję biografię Grzesiuka , napisaną doskonale przez Bartosz Janiszewskiego zupełnie inaczej . Praca autora pozwala nieco inaczej spojrzeć na przedwojenną Warszawę i przedwojenny Czerniaków . Pozostała tylko miłość do tego miejsca , tak jak u Grzesiuka . Chwała autorowi za podróż w lata dzieciństwa, chwała za analizę życia ikony Czerniakowa, którego kochamy nawet pomimo jego wad.

Klienci, którzy kupili: Grzesiuk. Król życia, kupili również:

Klawo, jadziem!

 
cena: 32,00 zł
Sugerowana cena: 39,90 zł
details

Twój koszyk

ilość towarów:
0
wartość zakupów:
0,00 zł
do kasy

Bestsellery

1

Powrót do Jedwabnego

cena: 28,50 zł
2
3

Księgi Jakubowe

cena: 69,90 zł
4

Bieguni

cena: 32,20 zł
5

Miłość leczy rany

cena: 39,90 zł
8

Zamęt

cena: 25,80 zł
9

Pięć lat kacetu

cena: 32,90 zł
10

Newsletter